אילת דנט | רופאי שיניים | מרפאות שיניים | אילת

טיפולי שיניים בהיריון: כל מה שצריך לדעת

 

טיפולי שיניים בהיריון:

במהלך ההיריון, בגוף האישה מתרחשים שינויים הורמונליים שיכולים להשפיע באופן משמעותי על בריאות הפה. השינויים האלה יכולים לגרום לתגובות שונות בפה ובחניכיים, ולכן חשוב להיות מודעת אליהם ולהיות אקטיבית בשמירה על בריאות הפה.

 

מה זה אומר?

צחצוח יסודי בוקר וערב, שימוש בחוט דנטלי, שמירה על תזונה מאוזנת, וביקורים תכופים יותר אצל רופא השיניים לבדיקות וטיפולים מונעים.

 

האם זה בטוח לקבל טיפולי שיניים בהיריון?

כן, זה בטוח לקבל טיפולי שיניים במהלך ההיריון, וזה אפילו מומלץ. במהלך ההיריון, שינויים הורמונליים יכולים להגביר את הסיכון למחלות חניכיים ודלקות. לכן חשוב מאוד לשמור על היגיינת פה טובה עם טיפולים תקופתיים כמו ניקוי שיניים.

חשוב ליידע את הרופא/ה שאת בהריון, כדי שיתאימו לך את הטיפול באופן אישי. טיפולים מורכבים יותר או טיפול הדורש צילומי רנטגן צריכים להתבצע בזהירות ובהתאם להנחיות של הרופא.

 

ומה לגבי סתימות וטיפולי שיניים אחרים?

רוב טיפולי השיניים הסטנדרטיים, כולל סתימות, הם בטוחים לביצוע במהלך ההיריון. חשוב לטפל בסתימות, כי זיהומים ודלקות בפה יכולים לסכן את העובר, חס וחלילה.

רופאי שיניים משתמשים בכמויות מזעריות של חומרי הרדמה שבטוחים לשימוש בהריון. יחד עם זאת, טיפולים כאלה עדיף לבצע במהלך השליש השני, כאשר הפיתוח העיקרי של העובר הושלם והסיכון לסיבוכים קטן.

ניתן לדחות טיפולי שיניים מיותרים במהלך ההיריון, לרבות הלבנת שיניים או טיפולים קוסמטיים אחרים, עד לאחר לידת התינוק ואולי אפילו עד לאחר ההנקה.

למרות שיש סיכוי קטן שלתהליכים אלו תהיה השפעה שלילית על בריאות האם או הילד שטרם נולד, בהריון יש מספר משתנים שיכולים להפוך את האם לפגיעה יותר.

כמו כן, חשוב ליידע את רופא השיניים על ההיריון ולדון בכל טיפול מתוכנן. צילומי רנטגן, למשל, צריך לעשות בזהירות מקסימלית ורק אם הם מאוד נחוצים, תוך שימוש בהגנה מתאימה על אזורי הבטן והצוואר.

 

טיפולי שיניים בהריון
טיפולי שיניים בהריון | אילת דנט

 

מה לגבי טיפולי חירום?

לפעמים, טיפולי חירום בשיניים בזמן היריון הם קריטיים ולא ניתן להימנע מהם. אלה יכולים לכלול טיפול בכאבים חזקים, זיהומים, דלקות חריפות וטראומה לשיניים או לחניכיים. רופא שיניים מנוסה ייתן העדפה לטיפול שמטרתו להפחית את הסיכון לזיהומים או להסיר אותם, מכיוון שהם יכולים לסכן את ההיריון.

חשוב לזכור שכל זיהום שמופיע בפה יכול חלילה להדביק גם את התינוק במהלך ההיריון. לכן, אם קיים צורך בטיפול חירום, עדיף לבצע אותו בהקדם כדי למנוע פגיעה בבריאות התינוק.

בנוסף, חשוב לדעת כי חומר ההרדמה הנפוץ ביותר בטיפולי שיניים (לידוקאין) לא חוצה את מחסום השליה ולכן לא משפיע על התינוק בשום דרך. במקרי חירום של טיפול שורש במהלך ההיריון, עדיף לבצע את הטיפול תחת הרדמה כדי למנוע כאבים נוספים שיכולים להשפיע גם על האם וגם על התינוק.

בשורה התחתונה: טיפולי שורש או טיפולי שיניים אחרים שמוגדרים כטיפולי חירום יכולים להיות בטוחים גם במהלך ההיריון, וחשוב לבצע אותם כדי למנוע פגיעה בבריאות התינוק.

 

איך ההיריון משפיע על בריאות הפה?

ההיריון משפיע על בריאות הפה במספר דרכים, בעיקר בגלל שינויים הורמונליים:

  • דלקת חניכיים בהריון: במהלך ההיריון, ההורמונים עלולים לגרום לנפיחות בחניכיים, מה שעלול להוביל לדימום במהלך צחצוח השיניים או שימוש בחוט דנטלי. כדי למנוע דלקת חניכיים, מומלץ לצמצם את צריכת הסוכר ולנקות את השיניים בצורה יסודית.
  • עלייה בסיכון לעששת: במהלך ההיריון, הרבה פעמים יש שינויים תזונתיים שיכולים לגרום לעששת. בחילות והקאות בוקר יכולות גם הן לתרום לבעיות, כי הן יוצרות חומציות גבוהה. מומלץ לנקות את השיניים בצורה יסודית ולהימנע מצריכת מזון מעובד.
  • גידולים בפה במהלך ההיריון: יכולים להיווצר במיוחד במהלך השליש השני. הם זמניים וייעלמו לאחר הלידה.
  • שינויים בשגרת הניקיון: עייפות, תחושת חולשה או טיפול בילדים שכבר מחוץ לבטן, יכולים להוביל להזנחת ניקיון הפה.

 

 

במהלך ההיריון, בריאות הפה משתנה

כמו שראינו קודם, ההיריון יכול להשפיע על בריאות הפה של האישה ההרה. כתוצאה מהגידול בהורמונים כמו אסטרוגן ופרוגסטרון, החניכיים יכולים להתפתח בצורה מוזרה וליצור רובד.

דלקת חניכיים בהריון היא מצב נפוץ בקרב נשים הרות, ולכן חשוב להקפיד על שגרה קבועה של טיפולי שיניים במהלך ההיריון: צחצוח שיניים פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי בצורה יסודית לאחר הארוחות, וצמצום במזונות מעובדים ומלאי סוכר.

בנוסף, חשוב לפנות לרופא שיניים כדי לבדוק את המצב הכללי של הפה ולקבל טיפול מתאים במקרים של דלקת חניכיים או פציעות. חשוב לציין כי תפקוד החניכיים עשוי להשתנות במהלך ההיריון, ולכן חשוב להיות ערניים לסימנים של כל שינוי ולפנות לרופא שיניים במקרה של כל בעיה.

 

טיפולי שיניים בהריון — מקרים חמורים

במקרים חמורים של דלקת חניכיים בהריון, יתכן שיתפתחו בחניכיים גידולי הריון שאינם סרטניים, הגדלים על חניכיים נפוחות ומגורות. למרות שרוב הגידולים אינם סרטניים ונעלמים מעצמם, הם יכולים להפריע לתנועת הלסת ומונעים הקפדה על שגרה טובה של היגיינת פה.

כדי להפחית את הסיכון לגידולי הריון ולדלקות חניכיים, חשוב לאכול תזונה בריאה, להימנע מעישון, ולטפל בבעיות דנטליות בזמן ההיריון, בלי לחכות.

 

חשיבות טיפולי שיניים בהריון

כמו בכל תחום בריאותי, טיפולי שיניים במהלך ההיריון חשובים לשמירה על בריאות הפה והגוף כולו. אם נמצאת בהריון, מומלץ לבצע את הצעדים הבאים:

  • לגשת לרופא השיניים כשאת מגלה שאת בהריון, כדי לקבוע את תוכנית הטיפולים המתאימה במהלך השליש הראשון.
  • קביעת טיפול ניקוי נוסף במהלך השליש השני, כדי להיות בטוחה.
  • להודיע לרופא השיניים על כל התרופות והוויטמינים שאת נוטלת בזמן ההיריון.

 

לסיכום

במהלך ההיריון חשוב לשמור על היגיינת הפה ולהשתדל להיות קשובה לכל שינוי או בעיה בפה.

טיפולי שיניים במהלך ההיריון הם בטוחים ולגמרי הכרחיים לשמירה על בריאות הפה, גם עבור האמא וגם עבור העובר.

חשוב ליידע את רופא השיניים על ההיריון ולפעול לפי הנחיותיו לגבי כל הטיפולים הדרושים. זכרו: פה בריא תורם להריון בריא ולתינוק בריא!

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים ייעוץ עם מומחה?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם.

🦷 חושבים על טיפול שיניים? 🦷

אתם במקום הנכון! אנחנו באילת דנט נשלח לכם הצעות לטיפולים

ברמה הגבוהה ביותר ובמחירים תחרותיים.

רוצים לדעת כמה זה יעלה? אנחנו נעשה את העבודה בשבילכם.

השאירו פרטים ונשלח לכם הצעת מחיר מותאמת אישית!