אילת דנט | רופאי שיניים | מרפאות שיניים | אילת

כל מה שצריך לדעת על מחלות חניכיים (וגם איך לטפל בהן)

בריאות החניכיים, המכונה גם בריאות פריודונטלית, היא אבן יסוד לבריאות הפה והגוף כולו. למרות שמחלות חניכיים הן נפוצות ביותר (יותר מ-90% מהאוכלוסיה סובלים מהן), הן בדרך כלל לא מקבלות את תשומת הלב הראויה, והרבה מאיתנו מתעלמים מהתסמינים המוקדמים, עד למצב בו נגרם נזק משמעותי.

בפוסט הבא אספתי לכם המון מידע רלוונטי ומתומצת על מחלות חניכיים, התסמינים שלהן, הטיפולים הקיימים, וגם כמה טיפים לשמירה על חיוך בריא לאורך זמן.

 

 

מחלות חניכיים

מחלות חניכיים, הידועות גם בשם "פריודונטיטיס", הן למעשה דלקות זיהומיות הפוגעות ברקמות התומכות בשיניים.יש כמה גורמים שיכולים לגרום למחלות חניכיים אבל הגורם המרכזי הוא הצטברות של חיידקים על השיניים והחניכיים, היוצרים רובד חיידקי דביק (פלאק).

אם לא מסירים את הרובד הזה באופן קבוע, הוא מתקשה והופך לאבנית, חומר קשה ומחוספס שנדבק לשן ומהווה כר פורה לחיידקים. הצטברות של אבנית גורמת לגירוי ודלקת בחניכיים, מה שיכול להוביל למחלות חניכיים.

 

@dr.vaiss

אם יש לכם חלק מהסימנים ממליץ ללכת לרופא #שיניים ! #שינייםלבנות #gum #gumdisease #gingivitis #רופאשיניים #הלבנתשיניים #כאבים #טיפול

♬ original sound – bhaddiebeats_

 

גורמים מגבירי סיכון למחלות חניכיים:

 • עישון: פוגע במערכת החיסון ומקשה על הגוף להילחם בזיהומים, כולל זיהומים בחניכיים
 • מתח נפשי: מחקרים מראים כי מתח נפשי יכול להחליש את מערכת החיסון ולהגביר את הסיכון למחלות חניכיים
 • מחלות רקע: סוכרת, למשל, יכולה לפגוע ביכולת הגוף להילחם בזיהומים ולהחלים מפציעות, מה שהופך את החניכיים לפגיעות יותר
 • תרופות: תרופות מסוימות, כמו תרופות ללחץ דם, יכולות לגרום לתופעות לוואי כמו יובש בפה, שעלול להגביר את הסיכון לעששת ולמחלות חניכיים
 • גנטיקה: נטייה גנטית היא גורם משמעותי, ואם יש לכם היסטוריה משפחתית של מחלות חניכיים, אתם בסיכון גבוה יותר לפתח אותן.

 

הקשר בין מחלות חניכיים לסיבוכי הריון

מחקרים מצביעים על קשר סטטיסטי בין מחלת חניכיים בנשים בהריון לבין סיבוכי הריון אפשריים. הקשר הזה יכול להתבטא בשתי דרכים: מעבר ישיר של חיידקים מחלל הפה אל העובר, או השפעה עקיפה של תוצרי הדלקת ממחלת החניכיים על העובר.

מחקר משנת 1996 מאוניברסיטת צפון קרוליינה הצביע לראשונה על קשר בין מחלות חניכיים לבין סיכון מוגבר ללידות מוקדמות ולידת תינוקות במשקל נמוך. עם זאת, קשה לקבוע קשר חד משמעי בין מחלת חניכיים ללידות מוקדמות, מאחר וקיימים גורמים נוספים שיכולים להשפיע על שני המצבים, כגון זיהומים שונים, מצב סוציו-אקונומי נמוך ועישון.

🦷 למידע נוסף על טיפולי שיניים בהריון >>

 

מחלות חניכיים אצל ילדים

למרות שמחלות חניכיים נפוצות יותר בקרב מבוגרים, גם ילדים יכולים לסבול מהן, במיוחד אם יש להם נטייה גנטית. חשוב להיות מודעים לתסמינים כמו חניכיים אדומות, נפוחות או מדממות, ולפנות לרופא שיניים מומחה בהקדם האפשרי במקרה של חשד למחלת חניכיים.

 

סוגי מחלות חניכיים

 

דלקת חניכיים (Gingivitis)

השלב הראשוני וההפיך של מחלת חניכיים. החניכיים הופכות לאדומות, נפוחות ונוטות לדמם בקלות, אך העצם והרקמות התומכות בשיניים עדיין לא נפגעו.

פריודונטיטיס (Periodontitis)

השלב המתקדם וההרסני יותר של מחלת חניכיים. הדלקת מתפשטת אל מתחת לקו החניכיים, פוגעת בעצם התומכת בשיניים וגורמת לנסיגת חניכיים, היווצרות כיסים פריודונטליים ואף לאובדן שיניים.

 

@darya.shinanit

סימן ראשון לדלקת חניכיים #דלקת #שיניים #בריאות #טיפים #שיננית #מרפאתשיניים #חיוך

♬ Such a Whore (Baddest Remix) – JVLA

תסמיני מחלות חניכיים שכדאי להכיר

 • נסיגת חניכיים
 • רגישות לחום או קור
 • ריח רע מהפה (הליטוזיס)
 • שיניים רופפות או שינוי במנשך
 • חניכיים אדומות, נפוחות או רגישות למגע
 • דימום מהחניכיים בזמן צחצוח או שימוש בחוט דנטלי

אם אתם סובלים מאחד או יותר מהתסמינים האלה, יש סיכוי שאתם סובלים ממחלת חניכיים כלשהי. כדאי ללכת לרופא שיניים לטפל בבעיה לפני שהיא מחמירה.

איך מטפלים במחלות חניכיים אתם שואלים? ככה:

 

טיפולים יעילים למחלות חניכיים

 

ניקוי שיניים עמוק (Scaling and Root Planing)

הליך לא כירורגי הכולל הסרת אבנית וחיידקים מתחת לקו החניכיים, באמצעות מכשירים ידניים או אולטרסאונד.

טיפול אנטיביוטי מקומי או סיסטמי

במקרים מסוימים, אנטיביוטיקה יכולה לסייע בהפחתת מספר החיידקים ולהקל על הדלקת.

ניתוח חניכיים

במקרים חמורים יותר של פריודונטיטיס, יכול להיות שיהיה צורך בניתוח חניכיים. יש כמה סוגים שונים של ניתוחי חניכיים, ורופא השיניים יציע לכם את הניתוח המתאים לפי מידת הנזק שנגרם לרקמות.

 

ככה נראה תהליך הטיפול, שלב אחר שלב:

 

שלב 1: השלב האטיולוגי – מתחילים מהבסיס

בשלב הראשון, הרופא יתמקד באבחון הגורמים למחלת החניכיים שלכם וינסה לעצור את הזיהום. אתם תעברו טיפול ניקוי עמוק של השיניים (הקצעת שורשים והורדת אבנית) כדי להסיר את הרובד החיידקי והאבנית שהצטברו מתחת לקו החניכיים. זה גם הזמן להתחיל באמת להקפיד על היגיינת פה , כולל צחצוח נכון ועקבי ושימוש בחוט דנטלי אחרי ארוחות. כמובן שאם אתם מעשנים, זה הזמן להפסיק ולשמור על בריאות החניכיים שלכם. במקרים מסוימים, אולי יהיה צורך גם בטיפול תרופתי, כמו אנטיביוטיקה, כדי להילחם בזיהום.

 

שלב 2: השלב הכירורגי – תיקון והתאוששות

אם הטיפולים השמרניים לא הועילו, או אם מחלת החניכיים שלכם חמורה יותר, ייתכן שהרופא ימליץ לכם לעבור ניתוח חניכיים. הניתוח נועד לתקן את הנזקים שנגרמו לרקמות התומכות בשיניים, כמו כיסי חניכיים עמוקים או אובדן עצם. קיימים סוגים שונים של ניתוחי חניכיים, והבחירה בסוג הניתוח המתאים לכם תלויה בחומרת המצב ובמצב הבריאותי הכללי שלכם. ואין מה לדאוג — הניתוחים מבוצעים בהרדמה מקומית או כללית, ככה שלא תרגישו כאב בזמן הניתוח.

 

שלב 3: שלב התחזוקה ושמירה על ההישגים

אחרי הטיפול הראשוני, חשוב מאוד להקפיד על ביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים והשיננית כדי למנוע מהמחלה לחזור. שלב התחזוקה כולל ניקוי שיניים מקצועי לעתים קרובות יותר, בדיקות מעקב אחר מצב החניכיים והתאמת הטיפול הביתי, הכל במידת הצורך.

 

שלב 4 (אופציונלי): השלב המשקם – חיוך חדש ויפה

במקרים בהם איבדתם שיניים כתוצאה ממחלת חניכיים, או אם נגרם נזק משמעותי לרקמות התומכות בשיניים, ייתכן שיהיה צורך בשיקום הפה. שיקום הפה יכול לכלול מגוון טיפולים, כמו שתלים דנטליים, גשרים או תותבות, כדי להחזיר לכם את התפקוד והאסתטיקה של הפה.

 

תחזוקה שוטפת: כך תשמרו על חניכיים בריאות

חשוב להבין שמחלות חניכיים הן לרוב כרוניות, ולכן גם לאחר טיפול מוצלח, יש סיכון שהמחלה תחזור. יחד עם זאת, אפשר לשמור על חניכיים בריאות ולמנוע את החמרת המחלה על ידי הקפדה על מספר הרגלים פשוטים אך חיוניים:

 • היגיינת פה קפדנית: צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד, שימוש בחוט דנטלי או קיסמים בין-שיניים מדי יום, וניקוי הלשון.
 • ביקורים קבועים אצל רופא שיניים ושיננית: בדיקות תקופתיות וניקוי שיניים מקצועי עוזרים לאתר מוקדם בעיות חניכיים ומונעים את ההחמרה שלהן.
 • תזונה בריאה: הימנעות ממזונות ומשקאות ממותקים, צריכה מספקת של פירות וירקות, ושתיית מים מרובה.
 • הפסקת עישון: עישון הוא גורם סיכון משמעותי למחלות חניכיים, והוא פוגע ביכולת הריפוי של החניכיים.

בדיקות תקופתיות אצל השיננית ורופא השיניים הן השקעה קטנה שמונעת בעיות גדולות. טיפול מוקדם במחלות חניכיים הוא פשוט, זול ויעיל יותר מטיפולים מורכבים ויקרים הנדרשים בשלבים מתקדמים של המחלה.

 

 

הקשר בין מחלת חניכיים למחלות לב וכלי דם

מחקר שפורסם ב-Journal of Periodontology בשנת 2012 מצא כי אנשים עם מחלת חניכיים חמורה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח מחלות לב וכלי דם, כולל התקף לב ושבץ מוחי.

 

הקשר בין מחלת חניכיים לסוכרת

מחקר שפורסם ב-Diabetes Care בשנת 2005 הראה כי טיפול במחלת חניכיים יכול לשפר את איזון הסוכר בדם אצל חולי סוכרת מסוג 2.

אלו רק שתי דוגמאות למחקרים הרבים שנעשו בנושא הקשר בין בריאות חניכיים לבריאות הכללית.

אציין כי מחקרים אלו מראים קשר סטטיסטי בין מחלות חניכיים למחלות אחרות, אבל לא בהכרח מוכיחים קשר סיבתי ישיר.

 

יתרונות וחסרונות של טיפולי חניכיים

טיפול יתרונות חסרונות
ניקוי עמוק לא פולשני, יעיל בשלבים מוקדמים, עלות נמוכה יחסית   לא יעיל במקרים חמורים, גורם לאי נוחות זמנית
ניתוח חניכיים  יעיל במקרים חמורים, יכול להציל שיניים תוצאות ארוכות טווח פולשני, עלות גבוהה יחסית, זמן החלמה ארוך יותר
טיפול אנטיביוטי  יכול להילחם בזיהום ולמנוע התפשטות  לא יעיל לבדו, יכול לגרום לתופעות לוואי
טיפולים מונעים עוזר מאוד למנוע מחלות חניכיים ושומר על בריאות החניכיים, למניעת הישנות המחלה, זול מאוד  דורש ביקורים קבועים אצל רופא השיניים והשיננית, דורש להשקיע זמן בצחצוח ותחזוקה

 

השתלת עצם ורקמות: טיפול מתקדם ויעיל לשיקום חניכיים פגועות

🦷למדריך המלא להשתלות שיניים >>

 

מתי נזדקק להשתלת עצם או רקמה?

במקרים בהם מחלת חניכיים גרמה לאובדן משמעותי של רקמת חניכיים או עצם, יכול להיות שהשתלת עצם או רקמה היא הפתרון האידיאלי לשיקום החניכיים והשיניים. אובדן רקמות יכול לגרום לנסיגת חניכיים, חשיפת שורשים בשיניים, ואפילו לאובדן שיניים. השתלת עצם ורקמות מסייעת לבנות מחדש את הרקמות שאבדו, לייצב את השיניים ולהחזיר לכם את החיוך היפה.

 

איך מתבצעת השתלת עצם?

השתלת עצם היא הליך בו רופא השיניים מניח חומר עצם, טבעי או סינתטי, באזור בו איבדתם עצם. החומר הזה משמש כ"פיגום" שעליו יכולה העצם הטבעית לצמוח ולהתחדש. לפעמים הרופא ישתמש גם בטכניקה חדשה שנקראת "חידוש רקמות מונחה" (GTR), בה מוחדר חומר דמוי רשת / קרום בין העצם לרקמת החניכיים, כדי לכוון את צמיחת העצם ולמנוע צמיחת יתר של רקמת חניכיים.

 

ואיך מתבצעת השתלת רקמה?

במקרים בהם נגרם אובדן של רקמת חניכיים, אפשרי לבצע השתלת רקמה. השתל עשוי להיות רקמה שנלקחה מאזור אחר בפה שלכם, והוא יכול להיות עשוי מחומר סינטטי. האת השתל מצמידים לאזור החשוף והוא עוזר לכסות את שורשי השיניים ולהחזיר את המראה הטבעי לחניכיים.

 

מה קורה אחרי ההשתלה?

לאחר השתלת עצם או רקמה, חשוב מאוד להקפיד על הנחיות הרופא כדי להבטיח החלמה קצרה וטובה. בדרך כלל יבקשו מכם להימנע מאכילת מזון קשה או דביק למשך כמה שבועות, ותתבקשו גם לשמור על היגיינת פה בצורה קפדנית מהרגיל. הרופא יקבע לכם תורים למעקב כדי לוודא שההשתלה מצליחה והחניכיים שלכם מחלימות כמו שצריך.

 

לסיכום

אני מקווה שהבנתם שבריאות החניכיים היא חלק חשוב בבריאות הפה והגוף. אל תתנו למחלות חניכיים לפגוע לכם בחיוך! כל צחצוח שיניים, כל ביקור אצל השיננית, הם השקעה משתלמת במיוחד לטווח הארוך.

ואם אתם רוצים לקבוע פגישה אצל רופא שיניים שיטפל לכם בבעיית החניכיים, השאירו פרטים כאן באתר ונדאג לכם לטיפול הטוב ביותר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים ייעוץ עם מומחה?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם.

🦷 חושבים על טיפול שיניים? 🦷

אתם במקום הנכון! אנחנו באילת דנט נשלח לכם הצעות לטיפולים

ברמה הגבוהה ביותר ובמחירים תחרותיים.

רוצים לדעת כמה זה יעלה? אנחנו נעשה את העבודה בשבילכם.

השאירו פרטים ונשלח לכם הצעת מחיר מותאמת אישית!